KONSOLBORD, gustaviansk stil, 1800/1900-tal.

Kalkstensskiva. Sarg med bandfläta och hörnfleuroner. Överkragade, kannelerade och nedåt avsmalnade ben. Kopplade ben med kotteknopp. Bronserat och förgyllt. L 77, b 39, h 75.

Bruksslitage, ostadigt, skador, delar av dekorelement saknas, ej ursprungligen tillhörande skiva. Senare förgyllning och bronsering. Färgbortfall, renoverat.

Utropspris
8 000 SEK