Mahogny. Rak form. Kalkstensskiva. Fyra draglådor varav den översta med skrivinredning. Bakomliggande inredning av åtta lådor resp lucka. Draghandtag med räta vinklar, mässinglister. Tandsnittslist. Korta nedåt avsmalnande ben. L ca 101, b ca 55, h ca 91.
Slitage. Märken och repor. Två mässinglister lösa och medföljer. Några dragknoppar saknas på lådinredningen. Nyckel saknas.