Vitmålade. Genombruten ryggbricka med baluster form. Svängda ben och sarger. Skuren dekor. Kopplade ben. Kulklofötter på frambenen. Bord i oval form med skuren dekor, Svängda ben. Kulklofötter. L ca 145. B ca 110, H ca 77. 2 st iläggskivor L 63, 38, B ca 110, H 77.
Bruksslitage. Märken och repor. Senare klädsel. Färgslitage.