Mahogny med intarsiadekor. Rund skiva med lambrequinbård på pelarfot med skuren dekor. Hjulförsedd tredelad fot. Diam 105, h 75.
Bruksslitage, fläckar på skiva, fanérskador samt fanérsprickor. Dekordelar saknas.