Vitgråmålade, skuren dekor, genombruten ryggbricka, kopplade ben med H-kryss, randigt klädsel.
Bruksslitage, krackelyrer, klädsel med fläckar, senare bemålning samt klädsel, renoverade samt kompletterade. En lös dekordel, medföljer.