VAS, glas, hyttarbete, Simon Gate, Orrefors. Sign o dat 1930.

Rund form med cylinderformad hals, dekor i blått av invälsat pulver, svart mynningskant och påklippt band på halsen. Sign Orrefors 1930 GU 54. H 23.

Slitage. Smärre repor. Färgfläck.

Utropspris
3 000 SEK