DOKUMENT, troligen 1700-talets mitt.

"Konung Carl XI:s syn på Rikssalen", dubbelt ark. Bladstorl 33 x 20,5. Påhittad berättelse om en spöksyn Konung Karl XI hade i Rikssalen på Stockholms slott år 1697. Möjligen tillkommen i samband med det svenska tronföljarvalet 1743. Berättelsen har även tryckts under 1800-talet och omtalats i samband med andra spöksyner såsom den på Karlberg.
Fullständig avskrift medföljer.

Hårt slitage, veck, fläckar, skador.

Utropspris
1 200 SEK