Urverk uppburet av korintiska kolonner på stativ av marmor. Förgylld dekor. På krönet dekor av örn med orm. Urtavlan med bemålad dekor av blomstergirlander. Pendel med dekor av maskaron. H 40. Nyckel finns.
Slitage. Nagg.