Rödbrunmelerad botten med 4 stora polykroma medaljonger, palmetter och blommor. Mörkblå huvudbård med "S"- och blommönster.
Ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna och kortsidorna med smärre skador.