SNUSDOSOR, 2 st, mässing, Sverige resp Holland, 1700-tal.

Rektangulär dosa med figurscener, avlång sk kalenderdosa med rundade ändar och dekor av den försvenskade runstaven. L 9,5-12,5.

Slitage, bucklor. Den holländska med lagningar och bristningar.

Utropspris
3 000 SEK