Mahogny. Klaff med bakomliggande skrivinredning. Lådor samt lucka med dekor av kvinnofigur skuren i ben. Nedan 2 lådor. Snedställda kannelerade sidor. Raka nedåt avsmalnande ben. Mässingsbeslag. L 107, b 42, h 127. Nyckel finns.
Skador. Slitage. Sprickor. Förstärkning på ett ben.