Allmoge
295654

SKÄNKSKÅP, allmoge, bär dat 1807, 1800-tal.

Skarpt brutet krön. Parställda dörrar med bakomliggande hyllplan med bland annat skedhylla. Utskjutande underdel med snedställad hörn. Skåpdörr. Beslag i smidesjärn. L 112, B 53, H 199. Nyckel finns.

Bruksslitage. Märken och repor. Delvis senare bemålning. Något solblekt. Löst sittande krön. Sprickor. Färgslitage.

Utropspris
8 000 SEK