Mahogny fanerat. Två lådor i sargen. Uppsats med hylla samt tre lådor, dekorelement av bl a genombruten metalllist. Mässingskodda ben. L 90, B 60, H 118. Nyckel finns.
Repor. Nött. Blekt. Slitage.