Ankargång, en boett, vit emaljurtavla med romerska siffror, liten sekundvisare, plexiglas. Diam 3,7. Etui Rob. Engström, Stockholm, medföljer, ej ursprungligt. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Bucklor. Repor.