Sk portalur, fanér med stiliserad floral intarsia, vit emaljerad urtavla omgiven av rikt dekorerad mässingsram, rikt dekorerad pendel. H 47.
Slitage, smärre skador, sprickor, saknar enstaka skruv samt pendelns bleck. Urhuset med defekt upphängning. Pendeln möjligen sekundär. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.