KARMSTOLAR, ett par, gustaviansk stil, Sylvén, 1900-talets andra hälft.
Kannelerade, nedåt avsmalnande ben, godronnerad överkragning. Dekor med bla hörnfleuroner och äggstav. Stoppad sits. Brännmärkta.
Bruksslitage. Färgbortfall. Enstaka fläckar.