THOMAS HOLUJ, olja på duk, sign.
"And it could be hard". 125 x 144 cm.
Smärre dukskador med färgbortfall. Ytsmuts.
Tomas Holuj är född i Krakow, Polen där han även verkar för närvarande. Han utbildade sig vid Krakows konstgymansium och fullföljde sedan sin konstutbildning vid Konstakademin i samma stad. Tomas Holujs bild värld är orienterad åt det mer abstrakta. I hans måleri spårar man influenser av tysk expressionism och klassiska bildidéer. Tomas Holuj är förutom bildkonstnär även musiker och poet vilket också är synbart i hans motivvärldar. Tomas Holuj är en flitig utställare både i sitt hemland och i utlandet, framför allt i Tyskland och Sverige.