Bronserad samt förgylld metall. Emaljerad urtavla, urhuset kröns av flicka med korg. Pendel medföljer. L 27. H 37. Nyckel finns.
Bruksslitage, urtavla med sprickor, urtavlan saknar glas samt bakstycke.