MATTA, kelim, semiantik Shirvan sannolikt. Ca 310 x 178,5.

Polykromt randmönster med stiliserade medaljonger och växter.

Ställvis något slitage, något smutsig, obetydliga fläckar. Bandkantade långsidor, kortsidorna med smärre skador.

Utropspris
4 000 SEK