Carl Peter Eckerström

(Sverige, 1787-1843)
Carl Peter Eckerström
(Sverige, 1787-1843)

LJUSSTAKAR, 2 st snarlika, tenn, bl a Carl Peter Eckerström, Västerås, 1822. Sengustavianska 1800-talets första hälft.

Kannelerade skaft på kvadratisk fot med gallerkant och fyra kulfötter. H ca 24,5.

Slitage, repor. Mindre spricka i den ena ljushatten.

Ljusstaken av Carl Peter Eckerström går även att finna på Nordiska museet, Stockholm.

Utropspris
3 000 SEK