FÅTÖLJ, köpt på Baltiska utställningen 1914 i Malmö.

Ek. Lösa stoppade kuddar i brunt skinn.

Slitage. Skador på skinnet.

Proveniens

Köpt av Yngve Schaar (polissekreterare i Malmö från 1911 och polismästare i Malmö 1918-1946).

Utropspris
3 000 SEK