PIEDESTAL MED YTTERFODER, flintgods, majolika, Rörstrand, 1800-tal.
Består av två delar samt kruka. Rund med polykrom och förgylld glasyr. Höjd inklusive kruka ca 124, och höjd exsklusive kruka ca 93.
Slitage, krackelyr, spricka i kruka. Senare lagning.