Målade dekor av sommarblommor. 20 mattallrikar (D 26), 9 djupa tallrikar, 7 entrétallrikar, 6 assietter, 2 terriner, 3 runda fat (D 33 och 37), 6 skålar, terrinfat samt 3 stekfat (L 40 och 43).
Bruksslitage. 7 delar med smärre nagg.