Bla björkfanerat. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande lådor. Låda i front. Beslag i mässing med dekor av lagerkrans. Längd ca 84, djup 43, höjd 101 cm. Nyckel finns.
Ben med lagning. Smärre fanerskador/resning. Slitage.