Ring, guld med turmalin, stämplad Finland Björn. 1972. Storlek 21,5. Längd 3 cm.
Slipshållaren stämplad Finland Lapponia Björn. 1972. Längd 8,4 cm.
Korsets bredd 1,3 cm.
Korset med gravering. Ringen med bruksslitage.