Carl Peter Hallberg

(Sverige, 1809-1879)
Carl Peter Hallberg
(Sverige, 1809-1879)

CARL PETER HALLBERG, olja på pappannå, ett par. Signerade.

Nordafrikanska vyer. En intygad på baksidan av Gustaf Jaensson, Chefskonservator Nationalmuseum. Vardera ca 20 x 30 cm.

Ytrispor och ställvis krackelyr. En med bristning i pannån/lagning.

Dessa målningar, utförda en plein air, visar att Hallberg besökte nordafrika, vilket tidigare inte varit känt.

Utropspris
2 000 SEK