BÄGARE, silver, A Backman, Hudiksvall, 1848. Vikt ca 260 gram.

Ciselerad dekor av bladverk samt graverad text och datum 1896. Höjd ca 20 cm.

Anlupen, smärre bucklor, bristningar(på två ställen, båda vid mynningens kant), lagning på fot.

Utropspris
2 000 SEK