Fanerad med olika träslag, mönsterlagd fanér med fågelmotiv. Två lådor. Stenskiva. Lätt svängda ben. Snedställda hörn, gulmetallbeslag. Bredd 86,5, djup 41, höjd 74cm. Nyckel finns.
Smärre bruksslitage. Repor.