Manuell, vit urtavla med timmar märkt "ROAMER SWISS MADE", serie nr. 705 referens nr. 4808695, stel integrerad länk med ställbar längd, viklås. Längd 18 cm.
Bruksslitage, urtavla med skador, ej funktionstestad.