BIBLIOTEKSBORD, empirestil, 1800-talets andra hälft.
Fanerad med mahogny. Rund skiva. Tripodfot, tre delvis bronserade sfinxer. Diameter 85, höjd 71cm.
Bruksslitage. Renoverad skiva. Repor.