Krönt av man till häst. Basen med genombruten dekor av girlander och bladverk. Baksidan märkt Bruneau. Pendel och nyckel finns. Höjd 40. Bredd 34 cm. Glaskupa samt svärtad träsockel.
Ej funktionstestad. Omförgylld. Häst med benskada. Slitage.