Profilerad marmorskiva, rutlagd fanér i olika träslag, beslag i mässing. Längd ca 91, djup ca 48, höjd ca 80 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, mindre sprickor i fanér(detta framförallt vid mindre område på byråns vänstra sida).