Valnötsfanér. 6 lådor, tre skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Längd 180, djup 43, höjd 109 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, repor, fläckar samt stötmärken. Senare bemålning. Renoverad samt kompletterad.