VAS, nysilver, jugend, Württembergische Metallwarenfabrik. 1900-talets början.

Vas med glasinsats. Kropp med rik dekor med exotiskt motiv i relief, genombruten botten. Glasinsats med slipad dekor. Märkt WMFB. Höjd ca 30 cm.

Slitage, repor, anlupet. Några buckor/stötmärken(dock på den nedre delen). Lagning på skaft(ett av bladen vilka utgör vasens skaft). Glasinsats med smärre nagg samt repor och mindre missfärgning i botten.

Utropspris
2 000 SEK