Mörkbetsad furu. Skrivklaff med bakomvarande skrivinredning samt tre underliggande lådor. Överdel med två glasade dörrar. Längd 95, djup 50, höjd 200 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, repor och stötmärken.