Stål, manuell, kronograf, svart urtavla, vridbar glasring med vit yttre ring, nedsänkta urtavlor för sekunder, 30 min, 12 h, plexiglas, diameter 41mm, Svart läderband, Breitling. Box och manual medföljer.
Tryckknappar fungerar ej. Urtavla med anlöpning och ytsmuts. Slitage. Repor. Ej funktionstestad. Armband med kraftigt slitage.