TELEFON, "Taxen", LM Ericsson. Sent 1800-tal.

Svartlackerat järn med förnicklade detaljer, höjd 31 cm. Tillverkad från 1892 till 1930-tal.

Slitage, ställvis kraftig. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK