Oval i form av farttygsdäck med reling, mast, nakterhus. Två bläckhorn. Fyra svängda fötter. Längd 23,5 , höjd 30 cm.
Slitage, anlöpningar, bucklor, enstaka bristningar, smärre skador och dekorbortfall. Bläckhornen saknar glasinsatser. Lossbruten dekordel medföljer.