Fyra delar dekorerade i blå underglasyr. Bestående av djup skål med repeterande motiv av fiskar i vass mot vågmönstard bakgrund. Burk med lock med landskapsmotiv. Litet fat på fot samt vas med figurmotiv. Platt fat med djurmotiv. Samt en liten skål med sancai glasyr. Diameter ca 6,5-18. Höjd ca 3-16 cm.
Slitage. Glasyrdefekter. Stötskador. Nagg. Krackeleringar. Fläckar. Smuts.