Mestadels av sten. Urtavla delvis i mässing, med romerska siffror. Antikiserande dekor. Längd ca 48, höjd ca 45 cm.
Slitage, repor och nagg/märken. Skador samt lagningar (det saknas bland annat en bit av sten vid den ena kortsidan). Ej funktionstestad. Nyckel saknas.