Rak form med rundade hörn. Bemålad. 3 lådor. Översta lådan med utfällbar klaff, bakomliggande lådor och fack. Bredd 112, djup 46,5, höjd 102cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Senare bemålad. Sprickor. Repor.