Smycken
484861

HALSCOLLIER SAMT ÖRHÄNGEN, förgyllt silver med ametister, 1900-talets första hälft. Tot ca 48 gram.

Slipade ovala ametister mellan fleur de lisliknande länkprydnader. Längd 39,5 cm. Örhängen med vardera en infattad ametist krönt av fleur de lis. Med skruvar. Höjd 3,2 cm.

Slitage, någon mindre intryckning. Halscollier med senare avslutande förlängning av ankarlänk.

Utropspris
4 000 SEK