Sockerskål med lock, rokokostil, förgylld insida med lock krönt av stiliserad växtdekor. Höjd 13, bredd 12,5, djup 10 cm. Stämplad CG Hallbergs Guldsmeds AB Stockholm. Vikt 368 gram. Gräddkanna, hänkel i form av stiliserad växtdekor. Höjd 12 cm. Stämplad ESH Härnösand 1865. Vikt 89 gram.
Bruksslitage, repor och fläckar. Gräddkanna med mindre bucklor samt lagningar i botten.