SOCKERSKÅL MED LOCK SAMT GRÄDDKANNA, silver, Stockholm 1949 respektive Härnösand 1865

Sockerskål med lock, rokokostil, förgylld insida med lock krönt av stiliserad växtdekor. Höjd 13, bredd 12,5, djup 10 cm. Stämplad CG Hallbergs Guldsmeds AB Stockholm. Vikt 368 gram. Gräddkanna, hänkel i form av stiliserad växtdekor. Höjd 12 cm. Stämplad ESH Härnösand 1865. Vikt 89 gram.

Bruksslitage, repor och fläckar. Gräddkanna med mindre bucklor samt lagningar i botten.

Utropspris
2 500 SEK