SIRI RATHSMAN, olja på duk, signerad och daterad 1949.
"La toupie". 65 x 81 cm.
Ytsmut, ställvis färgbortfall.
Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.