Förkromad metall samt skärm i ljust sämskskinn. Höjd 139 cm, skärmens diameter 61,5 cm. Märkt Kosta Lampan 1924/2.
Bruksslitage, repor. Skärm med repor, fläckar och märken. Ej funktionstestad.