Förgylld och bronserad. Genombrutet krön. Fasettslipat glas. Konsolbordet med profilerad skiva av Kolmårdsmarmor. Spegelns höjd 170, bredd 70. Konsolbordets bredd 80. Djup 32. Höjd 77 cm.
Repor och märken. Något anlupet spegelglas.