LOCKURNA, stengods, Nils Emil Lundström, Rörstrand, monogramsignerad, 1900-talets första hälft.
Rik dekor, med löst lock. Höjd ca 14 cm.
Slitage, mindre repor/märken. Enstaka mindre nagg.