SEKRETÄR, 1900-talets första hälft.

Björk-och rotfanér, beslag i metall, profilerad sockel på kopplad och klotförsedd benställning. Två stora lådor samt skrivinredning bakom klaff. Bredd 85, djup 43,5/73, höjd 100 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, repor och några smärre fanérskador. Nötningar, fläckar och resningar i fanéret på ovansidan.

Utropspris
3 000 SEK