Ek. Överdel med uppsvängt krön och två dörrar med bakomliggande hyllplan och lådor. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. Sex låodr i fyra varv under klaff. Bredd 109, djup 54, höjd 198 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, repor, spår av skadedjur. Mindre sprickor. Senare beslag. Renoverat samt kompletterat.