Betsat lövträ. Överdel med en glasad dörr med bakomliggande hyllplan. Under del med två lågor. Skuren dekor av rocaille. Bredd 61. Djup 41. Höjd 177 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. En låda låst. Nyckel till lådor saknas.